Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Bordslampor / Bordslampfot 8713587



*

nr 871 3587


Louise Adelborg

(1885-1971), Sverige


Bordslampfot, keramik, signerad: Louise Adelborg (1885-1971), Rörstrand, höjd: 29


Louise Adelborg, född 1885, död 1971, svensk konsthantverkare.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2014
kl 18:04:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/1 15:18:17 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Louise Adelborg

Louise Adelborg, född 1885, död 1971, svensk konsthantverkare.

Läs mer om Louise Adelborg
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor keramik louise adelborg rörstrand skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8093 Bordslampa
    Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stoc..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:24
  • 8062 Bordslampa
    Mässing med glasskärm. Höjd: 50 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:19
  • 6491 Bordslampa
    mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:37




Ladda ner broschyr